Aug 30 2011


Ansökan till SFI

Filed under Rörlig bild

Filar just nu på en ansökan till Svenska Filminstitutet för att få ett pengabidrag till utvecklingsarbete omkring rörlig bild och berättande i förskola/förskoleklass. Gäller att få till formuleringarna och tankarna varför vi vill göra detta! Med erfarenhet från förra årets utvecklingsarbete Rörlig bild och berättande som främst riktade sig mot lärare i mellanstadiet, så finns det en hel del att lyfta in i denna ansökan. Håll tummarna för att det ska gå vägen!

När det gäller filmfronten så är CMiT med och arrangerar UngFilm i samarbete med FilmpoolNord, som är en regional filmfestival för uttagning till Novemberfestivalen i Trollhättan.Dessvärre har de tagit bort lättviktsklassen, så numera kan ”bara” tävla om man är mellan 16 – 26 år. UngFilm går av stapeln fredag den 21 oktober på Bio3an. På torsdag denna vecka ska vi träffa studenter från Upplevelseproducentutbildningen och se om de vill vara med och arrangera UngFilm – tillsammans tänker man bättre :)!

No responses yet
Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.