Jan 19 2009


På BETTet ;)!

Filed under Blandat

Har då landat tillbaka på jobbet efter intensiva dagar i London där jag och mina kollegor varit på bettet på BETT…! Har fotat en del, ska lägga in inom en snar framtid…

Vad är intrycken då? Mycket var det att se, och himla mkt har jag missat! Fascinerande att alla inom arbetslaget har sett så olika saker och fastnat för olika saker, så tillsammans blir intrycken och tipsen rätt många. En tanke som dyker upp ang. mässan är:

 SAME, SAME FAST DIFFERENT!

Då tänker jag i första hand på alla smartboards, activeboards osv, mkt liknade programvaror osv, en hel del drillprogam m.m. Mycket fokus på själva tekniken för att kunna göra sådant som man tidigare har gjort i klassrummet fast analogt då, men givetvis en hel del creative tools fanns också – vilka jag är helt för!!! Jag hade gärna även sett att pedagogiken och eleven var mer i fokus och vilka tekniker som då krävs utifrån skolutvecklingsprocesserna som sker i klassrummet. Jag vet inte riktigt hur jag ska förklara så att ni som läser ska förstå.  Alltså att pedagogiken ska styra tekniken och inte tvärtom att tekniken ska styra pedagogiken…!

Det fanns alltså även en hel del creative tools också! Saker som jag fastande för var bland annat:

·       Thinkquest som är en online lärplattform, där elever och pedagoger tillsammans bygger upp olika projekt tillsammans med andra skolor runt om i världen. De kan vara onlineprojekt där eleverna skapar sidor med text, bilder, multimedia, debatterar, brainstormar, röstar osv. Kolla in mer här: www.thinkquest.org (Jag tror att detta har funnits länge… har som en känsla av att jag varit in på denna sida för länge sedan…=

·       Picture the music – ett användarvänligt program för att bland annat få igång kreativt skrivande hos eleverna. Man kan kombinera olika bilder med musik för att skapa stämningar och få igång fantasin så att sedan skrivandet kommer igång. www.picturethemusic.com

·       Soundbeam – musikskapande för främst elever med funktionshinder men även för musikskapande överhuvudtaget tycker jag, t ex filmmusik eller att röra sig till vid drama lektioner osv. Lättanvänt då man använder händer och fötter som man rör fram och tillbaka över sensorer för att få fram olika ljud, man kan också välja olika genrer osv. www.soundbeam.co.uk

·       Pixton – onlineapplikation för att skapa serier. Finns en gratisversion och i en skolversion som kostar. www.pixton.com

Det jag alltså främst fastande för var sk. Creative tools, vilka kan passa i en mängd sammanhang – t ex inom våra auktoriserade projekt.

Om vi tänker oss en svensk mässa av liknande karaktär, så är det klart bra att svensk branschfolk finns på plats, men jag ser gärna att pedagogiken och eleven är mer i fokus. 

Summa summarum – En stor mässa som är intressant och lämnar många intryck/avtryck att reflektera omkring, ta reda på mer om, tänka in i projekten, svenska mässor osv.

No responses yet
Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.